veralkoholszint_pic1

A véralkoholszint élettani hatásai

Amiről ritkábban esik szó: az alacsony véralkoholszint

A nagy mennyiségben fogyasztott alkohol tehát rengeteg negatív mellékhatással jár, közvetetten és közvetlenül is. A hangsúly a nagy mennyiségen van, a barátokkal megivott egy-két sör, vagy az újévi pezsgő, esetleg a nagyszülők telkén megkóstolt bor és pálinka kis adagban nem ártalmas, akár még használhat is. A vörösbor (nem a kannás, hanem a jó minőségű) például jó hatással van a vérkeringésre, a vörösvérsejtekre. A pálinka gyomorfertőtlenítő, a sörnek pedig magas kálium- és magnéziumtartalma van, valamint a veseműködést serkenti, a vesekövek ellen kitűnő. De csakis mértékkel!

Az emelkedő véralkoholszint következményei

Az alkoholnak több funkciója is van. A magas alkoholtartalmúak kitűnően fertőtlenítenek, sebeket és gyomrot is, így egy feles ráöntése egy mély vágásra, vagy a legurítása a fájó gyomorba hathatós segítséget nyújthat. Emellett éghető is, így a silányabb minőségű pálinka kiválóan alkalmazható gyújtófolyadéknak a grillezések során. És természetesen élvezeti cikk is, ezt a funkcióját ismerik a legtöbben.

veralkoholszint_pic2

Az alkoholnak nagy befolyása van az agyműködésre, idegrendszerre, és úgy általában az egészségünkre, a szervezetünk működésére. A magasabb véralkoholszint rontja az ítélőképességünket, és minél többet iszunk, annál kevésbé tudunk odafigyelni és reagálni a környezetünkre.

A véralkoholszintet ezrelékben mérik. Hogy kinél hány ezreléknél jelentkeznek bizonyos mellékhatások és állapotok, az emberfüggő, a nem, kor, testsúly, életmód is befolyásolja. Nulla és 0,5 ezrelék között van a normális tartományban, ebbe még egy pohár sör belefér, de fél deci pálinka már nem. A magasabb alkoholtartalmú italok értelemszerűen jobban felemelik a véralkoholszintet, így ezekből kisebb mennyiség fogyasztása is elég lehet az ittas állapot eléréséhez. Ez a 0,3 és 2,5 ezrelék közötti tartomány, amelyen belül 1,2 ezrelékig enyhe ittaságról beszélhetünk. Ekkor felszabadultságot, beszédességet és csökkent reakcióidőt lehet észrevenni az alkoholt fogyasztónál, de ő maga még nem tudatosítja. Azonban ilyenkor már veszélyes és tilos autóba ülni. 1,2 ezrelék fölött lelassul az illető, bizonytalanná válik, elveszti az egyensúlyt és a fókuszt, romlik a felfogása és az ítélőképessége.

Az 1,8 és három ezrelék közötti tartományban már zavartság jelentkezik, elveszik a tájékozódóképesség, emellett fellép hányinger, szédülés, fejfájás is. 2,5 és négy ezrelék között már az aluszékonyság állapotát tapasztalhatja a részeg ember, fokozódnak a fizikai tünetei, elveszti a kapcsolatot a külvilággal, képes bárhol elaludni. Itt már akár alkoholmérgezésről is beszélhetünk. 3,5 és öt ezrelék között már egyértelműen fellép az életveszélyes állapot, keringési és légzési zavarok jelentkeznek, eszméletvesztés és akár halál is bekövetkezhet. Öt ezrelék fölött az ember szervezete felmondja a szolgálatot, és menthetetlenné válik.

A magas véralkoholszint egyéb veszélyei

Természetesen az egészségkárósító hatása a fő veszélyforrás. Árt a szívnek, a májnak, a gyomornak, a teljes emésztési és keringési rendszernek, károsítja az agyat, az idegrendszert. Ezzel magunknak ártunk, ami ugyan mindenkinek a saját döntése, de ettől függetlenül káros. A szervi hibák megrövidíthetik az élettartamot is, így a tartósan nagy mennyiségű alkohol elfogyasztása közvetetten halált okozhat.

Magunkon kívül a környezetünknek is árthatunk. Az ivás során növekvő véralkoholszint olyan dolgokra sarkallhat minket, amit józanon nem tennénk meg. Átkelés a piros lámpán, belekötés másokba, esetleg ittas vezetés. Mások egészségét, testi épségét kockáztatjuk, és akár halált is okozhatunk egy karambol, verekedés, vagy gázolás során.

veralkoholszint_pic3

Ittas vezetés magas a véralkoholszinttel

Figyelmeztetéstől szabadságvesztésig igen változatosan büntethető az ittas vezetés, a véralkoholszint magasságától függően.

0,2 ezrelék alatt az alkoholfogyasztás ténye nem bizonyítható, így nem is büntethető, de figyelmeztetést adható. 0,2 és 0,5 ezrelék között az alkohol még nem befolyásolja az ítélőképességet, de ez már szabálysértésnek minősül, így kisebb összegű pénzbírsággal és büntetőpontokkal sújtható az illető. 0,5 és 0,8 ezrelék között az igen enyhe ittasság már büntethető pénzbírsággal és a jogosítvány bevonásával is. 0,8 és 1,5 ezrelék között enyhe ittasság áll fent, ez súlyosabb pénzbírsággal és hosszabb idejű jogosítványbevonással jár. 1,5 és 2,5 ezrelék között közepes mértékű az ittasság, itt szintén a pénzbírság és a jogosítványbevonás ideje növekszik. A pénzbírság maximum 500 ezer forint lehet, a jogosítványbevonás időtartama pedig egy hónaptól tíz évig terjedhet, a véralkoholszinttől függően.

2,5 és 3,5 ezrelék között súlyos esetről beszélhetünk, ez a pénzbírság és jogosítványbevonás mellett legfeljebb két évnyi szabadságvesztéssel büntethető. 3,5 felett igen súlyos ittasság áll fent, ez a maximális büntetéssel jár. Kivéve, ha az illető ezen állapotában balesetet, esetleg halálos balesetet okozott, és így az ittas vezetés mellett gondatlanságból elkövetett emberölésért is felelnie kell.