poratka-allergia_pic2

A Poratka allergia kínzásában

Hogyan derült ki a poratka allergia?

Veled is előfordult már az, hogy teljesen a semmiből kapott el esetleg köhögés vagy tüsszögés, már- már rohamszerű módon, úgy, hogy nem tudtad az okát? Nagyon sok esetben, ilyenkor valamilyen allergia húzódhat a háttérben és abból is leggyakrabban a poratka allergia jellemzi az esetek nagy százalékát. De, mi is az a poratka allergia?

A poratka allergia fogságában

Az otthonunk álltalában a nyugalom központja, ahova visszavoulhatunk egy hosszú nap után, hogy pihenjünk és jól érezhessük magunkat. Legalábbis, erről van szó az esetek nagy többségében. Azonban megeshet, hogy sokszor az otthonunkban kap el minket a köhögés és a tüsszögés, ezzel elrontva a kellemes idillt, ahova visszavonultunk volna.
Nagyon sok esetben előfordul, hogy úgy nevezett poratka allergia okozza a kellemetlenségeket az életünkben. Ha légúti allergiáról esik szó, a legtöbb embernek alighanem a növényi pollenek jutnak eszükbe, amelyek főként a tavaszi-nyári időszakban okozhatnak az arra érzékenyek körében kellemetlen tüneteket, mint például beduguló orrot vagy esetleg szem viszketést és torok kaparást is.
A por allergia azonban legszorosabban a házipor atka nevéhez köthető. De, mi is az az allergia?

A poratka allergia meghatározása

Allergia az immunrendszer túlműködésének következményeként fordul elő. Azokat az anyagokat, amelyek az immunrendszer túlreagálását okozzák, allergénnek nevezzük. Az immunrendszer általában védi a testet a vírusoktól és baktériumoktól, amelyek betegségeket okozhatna.
Az allergiák gyakran csak kisebb kellemetlenségeket jelentenek, azonban képesek arra, hogy hosszú távon rontják az életminőséget. Vannak helyzetek, amikor az azonnali orvosi segítség elkerülhetetlen, ilyen az anafilaxia.

A poratka allergia tünetei

A legjellemzőbb allergiás tünetek a por vagy poratka allergia esetében a következők:

  • Az orrfolyás vagy orrdugulás megjelenése általában a leggyakoribb
  • A tüsszögés
  • A viszkető, könnyező szemek, melyek látási kellemetlenségekkel is járnak
  • gyulladt szemhéjak
  • kapkodó légzés
  • szorító mellkas okozta fájdalom
  • száraz köhögés és zihálás
  • fulladási rohamok
  • viszkető, sebes bőr megjelenése

Mi okozza a poratka allergiát?

A lakáson belüli allergének közül általában nem is a por az, ami a kellemetlenségeket tudja okozni, hanem a házi poratka az, ami leggyakrabban okozza ezeket a kellemetlen légúti allergiáinkat. A poratka allergia úgy alakul ki, hogy a poratka mikroszkopikus méretűre tört, levegőben szálló beszáradt széklete váltja ki; belélegezve, vagy a bőrünkkel érintkezve.
A panaszok több formában is megjelenhetnek abban az esetben, ha por allergiáról beszélünk.
Egyrészt, például leggyakoribb formában, kiemelten légúti problémák formájában jelentkeznek, allergiás nátha, asztma alakulhat ki. Érzékenyebbeknél a por belélegzése az orrnyálkahártya és a szem kötőhártyájának gyulladását válthatja ki. (Erős könnyezés, szem vörössége, viszketés, orrfolyás, tüsszögés stb.)
Sajnos a bőrön is jelentkezhetnek a tünetek, például az ekcéma formájában, vagy pedig a vöröses, száraz  foltok megjelenése a bőrön mutatja ki az allergia megjelenését – ezek többsége éjszaka jelentkezhet, mert a legtöbb allergén az ágyban található, emiatt meglehetősen fontos az alapos takarítás, az ágynemű legalább két-három hetente történő alapos mosása és cserélése.

A poratka allergia kezelése: így szabadulj meg a házi poratkáktól!

A legfontosabb, ha poratka allergia gyötör minket, hogy tisztán tartsuk az otthonunkat és rendszeresen takarítsunk. Mivel a poratkák kedvenc élőhelyei a lakásban az ágynemű, a szőnyeg, a plüssállatok puha felülete, a függöny, a bútorhuzat, így nagyon kell ügyelni, hogy a lakásban mindnél kevesebb szőnyeg és bútorszövet legyen. Ha egyszer megjelennek ott, akkor már eléggé nehéz megszabadulni tőlük, így jobb a teljes elővigyázatosság.
A legideálisabb terület a makacs poratkák eltávoltására az otthonunkban nem más, mint egy egyszerűen és könnyen mosható, hézagmentesen záródó parketta vagy pedig az egyszerű csempe.

A függönyöknél az a legbiztosabb, műszálas anyagból készülnek és a függönyök tisztítása legalább havonta megtörténik. Bőr vagy pedig műbőr bútorokat válasszunk az otthonunk berendezésekor, azon sokkal nehezebben tapadnak meg a poratkák. Az ágyneműt (paplant és párnát is, nem csak a huzatot) javasoltak legalább 1-2 havonta, 60 Celsius-fokon mosni. A poratka egyik legkedveltebb élőhelye ugyanis ez a terület.
A levegő ideális relatív páratartalmának mértéke 40-60 százalék. A lakások száraz levegőjétől a légutak kiszáradhatnak, köhögés léphet fel, komfortérzetünk csökken, nő a légúti fertőzések kockázata. A túl magas páratartalom pedig hozzájárul a háziporatka elszaporodásához.

Ha nem múlik el a poratka allergia…

Allergiára utaló panaszokkal mindenképpen javasolt szakembert felkeresnünk, aki a megfelelő vizsgálatokkal segíthet megtalálni tüneteink forrását. A szakember segíthet a por allergia kezelésében, illetve hasznos tanácsokkal láthat el por allergia okozta gondok elkerülésében és megelőzésében. A por allergiás kezelésekben leggyakrabban tüneti terápiát végeznek el a betegen, mely antihisztaminos gyógyszerek szedése, orrspray és szemcsepp együttes alkalmazásából áll.