alacsony-vércukorszint_pic1

Az alacsony vércukorszint veszélyei

Mit kell tudni az alacsony vércukorszint kapcsán?

Az alacsony vércukorszint általában könnyen kezelhető, különösen kialakulásának kezdetén. Ha azonban nem kezelik gyorsan, akkor súlyosbodhat. Ez az állapot kialakulhat az inzulin hatására is, ha inzulinkezelésben részesül és a táplálékkal bevitt szénhidrát mennyisége kevés, vagy fizikai munkát végzett.

Ha a vércukorszintünk 3,9 mmol/l alá esik, akkor az érték alacsonynak számít, vagyis alacsony vércukorszintről beszélünk. Ezt úgy is szokás nevezni, hogy hypoglykeamia. Az alacsony vércukorszint azonban nem egy önálló betegség, hanem annak a jele, hogy a vérben keringő cukrot – glükózt, vagyis szőlőcukrot – nagyobb ütemben veszik fel a szövetek, mint ahogy azt a szervezet képes a keringésbe juttatni.

alacsony-vércukorszint_pic3

Abban az esetben, ha az alacsony vércukorszint nincs időben észre véve, akkor komoly gondok is kialakulhatnak és a személy, akinek alacsony a vércukorszintje, az eszméletét is elvesztheti, akár rángógörcs is kialakulhat. Ha vércukorszintje ennyire lecsökken, sürgős ellátást igényel. 

Az alacsony vércukorszint az esetek többségében elkerülhető.  Az alacsony vércukorszint kezelése a normál vércukorszint helyreállításával történik szőlőcukor vagy magas glikémiás indexű étel elfogyasztásával (kóla, tej, kristálycukor). Ezek az ételek gyorsan növelik a vércukorszintet (és ezzel megszüntetik az alacsony vércukorszintet), de a hatásuk rövid ideig tart, ezért fontos, hogy a vércukorszint megemelkedése után a beteg lassabban felszívódó szénhidrátot is fogyasszon (keményítő), nehogy a gyorsan ható ételek után újra bekövetkezzék az alacsony vércukorszint. 

Milyen tünetei vannak az alacsony vércukorszintnek?

Az alacsony vércukorszintnek több megmutatkozó jele is van. Ilyenek közé sorolható a remegés, az állandó izzadás, a folyamatos kimerültség és fáradtság érzet, az éhség érzet, a túlzottan szapora szívverés, továbbá pedig a zsibbadás, száj vagy az ajak bizseregés . Mindezek mellett gyakori megjelenő probléma a homályos látás is, a folytonos fejfájás, az ingerültség és zavartság, mellyel gyakran az összefolyó beszéd is jár. Ez több élethelyzetben is okozhat kellemetlenségeket, például iskolában vagy pedig a munkavégzésünk során.

A koncentrálóképességünk elkezd romlásnak indulni, majd ezt követően egyre gyakrabban zavartság lép fel. 

Igen súlyos állapotban akár görcsök vagy kóma is bekövetkezhet. A súlyos betegségből eredő alacsony vércukorszint egyéb kísérő tünetekkel is jár, s ezek összevetése fogja az orvost a helyes diagnózis felé irányítani. Meg kell különböztetni az egészséges emberekben bekövetkező alacsony vércukorszint és a cukorbetegek hasonló állapotát. Utóbbiakban ugyanis mind a kialakulás, mind a lefolyás más lehet.

Az alacsony vércukorszint megjelenésének lehetséges okai

Kérdéses, hogyan is jelentkezik elsőre az alacsony vércukorszint, vagy mi lehetett az első kiváltó ok. A szokásosnál több gyógyszer, vagy inzulin használata a cukorbetegség kezelése során akár képes alacsony vércukorszintet eredményezni. A szokásosnál kevesebb étkezés, valamely étel vagy kisebb fogás kihagyása. Továbbá a szokásosnál több fizikai aktivitás vagy torna is képes az alacsony vércukorszintet kialakítani. A túlzott alkoholfogyasztás, egy nagy buli utáni rosszulléti ébredéssel gyakorta mutathat alacsony vércukorszintet. Hasmenéssel járó betegségek, vagy ha az illető az étkezést és a tablettás kezelést nem hangolja össze.

Meglepően az időjárási szélsőségek, például nagyon meleg vagy nagyon hideg időjárás szintén képes ilyen problémákat okozni. Egy forró fürdő vagy szauna is alacsony vércukorszint értéket idézhet elő néhány cukorbetegnél.

Az alacsony vércukorszint elkerülése

Fontos, hogy időben étkezzünk és lehetőleg hat óra után már ne ékezzünk gyakran, vagy ne fogyasszunk nehéz ételeket lefekvés előtt. Nem érdemes főétkezéseket kihagyni, sem pedig köztes étkezéseket, még akkor is, ha csak pár falat ételről esik szó. Fontos a testmozgás és az, hogy az étrendet és a gyógyszereket ( cukorbetegség esetén) megfelelően párosítsuk az életmódunkhoz. 

alacsony-vércukorszint_pic2

Az alacsony vércukorszint éjszakai jelentkezése

Az alacsony vércukorszint okozta problémák sorozata a nap bármely szakaszában előfordulhat, de a cukorbetegeknek éjszaka is nagyon káros lehet. Bár a korai alacsony vércukorszintbeli gondok normál jelei közé tartozik a verejtékezés, a szívverés, a remegés, az éhség és a szorongás, az éjszakai hipoglikémia szokatlan kihívást jelent, mivel ennek a tüneteknek az alvás során nem lehetnek ilyenek. Éjszakai izzadás, rossz alvásminőség, fejfájás vagy fáradt érzés az ébredésnél, és a normál vércukorszint magasabb, mint reggel, ami a Somogyi hatás néven ismert vércukorszint „rebound” hatása. 

 Az alacsony vércukorszint enyhe vagy súlyos éjszakai tünetei a következők lehetnek: Nyugtalanság mutatkozhat éjszaka, a személy képtelen nyugodtan aludni, inkább csak forgolódik hosszasan. Lehetnek rángásai, véletlenül „ felugorhat az ágyból”, mintha egy erős löketet érezne. Jelentkezhet alvajárás alacsony vércukorszint esetén, továbbá rémálmok gyötörhetik azt, akinek a vércukorszintje alacsony. Folyamatos izzadás, vizes ébredés, illetve éjszakai fejfájások szintén jelentkezhetnek, ha alacsony vércukorszint áll fenn.